Egzotyczne wakacje: Indie

Indie to jeden z najbiedniejszy krajów świata. Mowa już raczej nie o całym państwie, a na szczęście tylko niektórych stanach. Stan ubóstwa różni się bowiem mocno w zależności od prowincji i bywa z tym naprawdę różnie.

Kultura indyjska jest bardzo bogata i wielowiekowa. Wiele jej przejawów uwidacznia się w zabytkach, które są udostępnione dla zwiedzających i bardzo oblegane. Jednym z takich obiektów jest słynne Tadż Mahal, mauzoleum wzniesione na cześć żony przez Shachdżahana, władcę Mongołów, sprawującego władzę na terenie Indii w siedemnastym wieku. Ogród miłości to kompleks, składający się ze znanego wszystkim z mediów i zdjęć białego budynku w centrum w kształcie cebuli, a także kilku innych, mniej spektakularnych wizualnie. Sama budowa pochłonęła ogromny nakład środków, a do pracy podobno zatrudniono grubo ponad dwudziestu tysięcy pracowników fizycznych. Efekt powala po dziś dzień, nic dziwnego, że Tadż Mahal wpisuje się na listę współczesnych cudów świata. 

Ten sam budowniczy co ten odpowiedzialny za powstanie Tadż Mahal stworzył także dwa inne spektakularne zabytki, oba usytuowane w New Delhi: Wielki Meczet (zwany po indyjsku Jama Masjid) oraz Czerwony Fort, którego nazwa wiąże się z kolorem użytego budulca. 

Warto odwiedzić również miasto Jaipur, stolicę Radżastanu, będącego najbardziej egzotycznym i najbarwniejszego regionem w całym kraju. W różowym mieście, noszącym to miano oczywiście dzięki kolorowi budynków mieszkalnych, niewątpliwie powinniśmy odwiedzić tak zwany „Pałac Wiatrów”, czyli Hawa Mal, gdzie koniecznie trzeba rzucić okiem na  niezwykle cenną kolekcję sztuki mogolskiej, oręża oraz bezcennych manuskryptów. Kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się Fort Amber: kompleks pałaców i ogrodów. Na odmienne warunki klimatyczne natrafimy w Jodhpur, mieście leżącym na samym pograniczu pustyni, powleczonym sporej długości murami obronnymi. Na pewno ulegniemy czarowi Fortu Mehrangarth i Jaswant Thada – wzniesionego z marmuru królewskiego grobowcem maharadży. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *