Wczasy nad Bosforem: Turcja

Turcja to kraj, który od pewnego czasu postrzega się jako średnio bezpieczny. Dzieje się tak, ponieważ w istocie niedawne rozruchy spowodowane coraz bardziej kontrowersyjnymi działaniami rządu spowodowały w rezultacie zaostrzenie sytuacji politycznej i ofiary w ludziach. Z pewnością warto śledzić sekcję ostrzeżeń na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, gdzie w razie realnego zagrożenia na pewno znajdą się informacje zniechęcające do wyjazdu. Póki co nieco się uspokoiło i podróżowanie nie stanowi większego zagrożenia, ale kto wie ile to potrwa. Jednak na razie jest w miarę spokojnie i dlatego warto korzystać z możliwości, jakie dają tanie loty. 

Ilość zabytków, atrakcji i miejsc wartych zobaczenia jest przytłaczający. Na szczęście na potrzeby takiego tekstu, nie da się omówić wszystkich i konieczne jest dokonanie wyboru. 

Po pierwsze: antyczna Troja, czyli starożytne ruiny, które w dalszym ciągu nie są w całości odkryte przez archeologów i co chwilę naukowcy znajdują tam coś ciekawego o sporym znaczeniu historycznym i kulturowym. Wspominając o zabytkach sprzed wielu wieków nie można pominąć Pergamonu: kolebki pergaminu, miasta znanego dawno temu z fabryki pergaminu oraz wielkiej biblioteki, którą pod względem ilości zbiorów przewyższała jedynie Biblioteka Aleksandryjska. W tej samej kategorii mieszczą się Efez, arystotelesowskie Assos oraz świątynia Apollina w Didim. 

Każdy kto odwiedził Kapadocję, pamięta na całe życie księżycowy krajobraz tej krainy, usianej zrobionymi ludzką ręką w skale wulkanicznej domami mieszkalnymi o formie i wyglądzie nie spotykanym nigdzie indziej na świecie. Oprócz nich widoczne są także oznaki aktywności sejsmicznej: nieaktywne wulkany oraz tak zwane kominy skalne łączą się z dolinami i wąwozami. 

Ale Kapadocja nie wyczerpuje oczywiście tematu tureckiej przyrody. Miejscem mającym wiele czaru jest zachwycające Dalyan, którego okolice słyną z pięknych widoków. Wspaniałe krajobrazy można podziwiać w trakcie rejsu wzdłuż koryta lokalnej rzeki. Po mozolnym wiosłowaniu przyjemnie jest udać się na plażę Iztuzu, gdzie miejscowe żółwie składają jaja, co cierpliwym turystom daje możliwość oglądania cudu narodzin. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *