Wczasy nad Morzem Czarnym: Bułgaria

Bułgaria jest krajem niezwykle atrakcyjnym dla turystów. Nie tylko jest usytuowane w bardzo ciekawym miejscu, gdzie przecinają się wpływy wielu różnych państw i kultur. Spójrzmy zresztą na samych sąsiadów: Turcja, Grecja, Serbia, Macedonia, Rumunia. Do tego duże znaczenie od pewnego czasu zyskała Rosja, która zaczęła mocno mieszać w tym rejonie Bałkanów. 

Zachwycają nie tylko zabytki, albo także, albo przede wszystkim przyroda. Przesycone niesamowitym klimatem i stosunkowo mało uczęszczane jest Pirin, według niektórych miłośników wysokościowych wypraw jedno z najdzikszych w Europie pasm górskich. Co za tym idzie, jest ono dosyć niedostępne – z łatwością można trafić na szlaku na dzikie, nie tak oswojone jak w naszych Tatrach dzikie zwierzęta. Za to widoki są tutaj wprost nie do opisania i zapierają dech w piersiach. Dlatego warto wychodzić na trasę z aparatem, zdjęcia zostaną przecież z nami niemal na zawsze. Jeziora są krystaliczne przejrzyste, drzewa zachwycają żywicznym zapachem, a skaliste turnie są bardziej strome i spadziste. 

Zaczęliśmy od nieco nietypowej strony, jednak teraz nadchodzi moment, by powiedzieć coś o najbardziej znanym zabytku Bułgarii: Rilskim Monastyrze, robiącym spore wrażenie swoimi freskami oraz quasi-baśniową architekturą. 

Kultura ludowa w Bułgarii jest niezwykle ważna i ceniona przez mieszkańców. Stąd tyle żywych muzeów, czyli skansenów. Jednym z nich jest Kopriwsztica, o której nie bez kozery mówi się, że jest miastem-skansenem. Udostępnionych do oglądania zabytkowych obiektów można naliczyć tu aż czterysta! W porównaniu do tej liczby 96 budynków Melnika, miasta-muzeum  nie robi wrażenia. Nie robi wrażenia tylko na papierze, w konfrontacji „na żywo” jest już całkowicie inaczej. Urokliwa osada to miejsce wymarzone do leniwego spacerowania malutkimi krętymi uliczkami, pochyłymi stokami, wśród niepozornych kościółków wtulonych w zbocza skał. To idealne miejsce na odcięcie się od świata, ignorowanie wszelkich bodźców pozazmysłowych i urlopowe zresetowanie umysłu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *